Nalezli jste někde výraz, nebo jeho zkratku, které nerozumíte? Pokud ano, tak Vám snad orientaci v pojmech usnadní náš Slovník pojmů.

CMS

Zkratka z anglického Content Management System, v češtině redakční systém nebo také systém pro správu obsahu. Používá se pro řízení, správu a kontrolu rozsáhlé dynamické webové stránky a pro jednoduché vkládání textů. Mezi nejznámější open source CMS patří Joomla, Wordpress nebo Drupal.

CSS - kaskádové styly

Kaskádové styly je jazyk združující kolekci metod, které jsou určené pro definování grafického vzhledu webových stránek. Zkratka CSS je z anglického Cascading Style Sheets, neboli česky kaskádové styly. Kaskádové jsou proto, že se na sebe mohou vrstvit.

Doména

Je to webová adresa na internetu. Doména ve tvaru www.cokoli.cz je 2. řádu a je placená. Její cena se pohybuje okolo 230 Kč za rok.

FTP

File Transfer Protocol (FTP) je jeden z nejstarších protokolů, který se používá pro přenos a práci se soubory na vzdáleném počítači (serveru).

JavaScript

Je skriptovací programovací jazyk používaný pro tvorbu dynamických prvků na webových stránkách. Skripty jsou prováděny na straně klienta (skript spustí až webový prohlížeč).

PHP

Je skriptovací programovací jazyk, který se používá především pro programování dynamických webových stránek. Skripty jsou prováděny na straně serveru. PHP výborně spolupracuje s databázovými servery jako je MySQL.

RSS

RSS feed (kanál) je technologie napsaná pomocí XML, která umožňuje odběr a čtení novinek z webových stránek, které RSS podporují, aniž by je uživatel byl nucen navštívit. Pro odběr RSS kanálu novinek existuje celá řada programů a umožňují to i webové prohlížeče.

SEO

Search Engine Optimization, nebo také česky optimalizace pro vyhledávače. Je to soubor činností, kterými vytváříme a upravujeme webové stránky tak, aby jejich forma a obsah byly vhodné pro automatizované zpracování v internetových vyhledávačích a aby odkaz na Vaše stránky se zobrazoval na co nejlepších pozicích, což Vám zaručí vyšší návštěvnost stránek.

Webhosting

Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na serveru. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webhostingu. Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. Pro webové stránky doporučujeme Webhosting C4.

WYSIWYG editor

Je to jednoduchý editor textů, fungující na principu tlačítek stejně jako např. MS Word. Můžete v něm velice jednoduše tvořit a editovat HTML texty a články bez jakékoli znalosti tohoto jazyka. Zkratka pochází z anglického „What you see is what you get“, neboli česky „co vidíš, to dostaneš“.

XHTML

Zkratka je z anglického Extensible Hypertext Markup Language, neboli česky rozšířitelný hypertextový značkovací jazyk. Je to tedy značkovací jazyk pro tvorbu hypertextových dokumentů v prostředí www.

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?