• Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐⚝⚝⚝⚝⚝ (5/10)
  • Kde zakoupit: https://www.martinus.cz
  • Nakladatelství: Práh
  • Autor: Naomi Aldortová
  • Přečteno: duben 2023
  • Vydání: 2010

Solidní kniha o výchově dětí, která však trpí hned několika neduhy, slabší čtivostí a především nepovedenou audioverzí a překladem.

Kniha ukazuje velmi přívětivou cestou jak na výchovu dětí v klidu, bez řevu či násilí. Spousta částí knihy je poměrně hezky napsaná a vysvětlená, nadruhou stranu se ale kniha velmi často opakuje a spousta uvedených příkladů v ní je divně konstruovaná a často se jedná až o nereálné ukázkové situace.

Napsala ji respektovaná americká terapeutka a rodinná poradkyně Naomi Aldortová, která v knize ukazuje koncept výchovy, kde nikdo nedominuje a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem, tedy se sobě rovným.

V knize používá tzv. metodu S.A.L.V.E. (S - separate = oddělení, A - attention = pozornost, L - listen = naslouchání, V - validate = uznání, E - empower = povzbuzení), která má rodičům pomoci orientovat se především na dítě a nechat je řešit situaci po svém.

Informace v knize vám pomůžou porozumět všem potřebám a pocitům vašich dětí a také pochopit, odkud pramení. Poté i zjistíte, že velmi často jste jejich zdrojem právě vy sami a vaše nastavení. Pokud tedy chcete u svého dítěte něco změnit, budete muset nejčastěji začít právě u sebe.

Spousta rad v knize je velmi dobrá a hodnotná, ale některé jsou naopak přinejmenším nedobré. Láska, respekt, vysvětlování místo trestů, to vše je v pořádku, ale nechávat dítě rozhodovat a vždy dělat to, co chce dítě, to už úplně ne, to by nedopadlo dobře.. Část rad je navíc zcela nepoužitelná, pokud máte více jak jedno dítě. A vrcholem nesmyslu je autorky nedoporučení dávat děti do školky..

Kniha je velmi podobná knize "AHA! Rodičovství" a to jak stylem psaní, tak i typy s výchovou. Nevím sice, která kniha vyšla původně dříve, ale v "AHA! Rodičovství"je vše napsáno mnohem čtivěji, zajímavěji, obecně lépe a navíc bez těch "špatných" rad.

Název knihy v originále: Raising our children, raising ourselves

Kapitolou samou o sobě je audioverze knihy. Ta je bohužel velmi nepovedená, je sice namluvená známým hercem Jaroslavem Duškem, což by se mohlo zdát jako záruka kvality, bohužel opak je pravdou. Jeho hlas čtení není k této knize vůbec vhodný, nehledě na to, že je to hlas mužský, což je samo o sobě u této knihy velký problém. Když Vám totiž mužský hlas čte v ženském rodě (kniha je v ženském rodě psaná celá), tak to prostě působí strašně nepřirozeně a rušivě.

Dalším pro mě velkým problémem u audioverze je jakási všudypřítomná hudba na začátku všech kapitol a někdy i mezi nimi. Kdyby to byl nějaký úvodní tón, či krátká znělka, tak bych neměl problém, ale tyto skřeky jsou zde poměrně dlouhé (často jsou další i než 1 minuta), poměrně nepříjemné a velmi rušivé.. Navíc občas je i slyšet jakási ozvěna hlasu, těžko říct jestli je to naschvál, či nekvalitní technikou. Celkem je to tak první audioverze knihy, kterou opravdu musím hodnotit jako velmi nezdařilou a spíše skoro až odrazující.

Problém u knihy mám i s překladem, který je poměrně lajdácký. Některé obraty v knize jsou přinejmenším zvláštní a hlavně mě iritovalo to, že jména postav v modelových situacích se někdy překládají na jména česká, zatímco jindy zůstávají v americké verzi, což prostě nepůsobí příliš dobře. Navíc se knize nevyhly ani poměrně zjevné gramatické chyby..

Přebaly knih obvykle nijak nehodnotím, zde se ale musím pozastavit, jelikož přebal této knihy nevypadá vůbec dobře a působí na mě až amatérsky.

"Kýmkoliv budeš, nic mě nezklame, nemám žádné představy o tom, jaký bys měl být či co bys měl dělat. Netoužím po žádných představách o tobě, chci tě pouze poznávat. Nikdy mě nemůžeš zklamat."

Mary Haskell

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.martinus.cz

Hodnocení knihy "Vychováváme děti a rosteme s nimi"

Celkově to není až tak špatná kniha, je užitečná a přívětivá, bohužel má ale i dost nedostatků. Pomůže vám se občas pozastavit, uklidnit a zamyslet se nad tím, že vše jde s dětmi i bez řvaní. Pokud ale chcete knihu o výchově dětí, pak bych spíše doporučil knihu AHA! Rodičovství, která je velmi podobná, ale mnohem zdařilejší. Jo a rozhodně nedoporučuji audioverzy knihy, té se raději vyhněte..

Hodnocení: 5/10

 


Co je dle knihy důležité

Láska

Vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují. Vychovávat neznamená ovládat! Jestliže vnímáme potřeby svých dětí, necháme jim volnou cestu k jejich naplnění!

Otevřenost

Ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi. Dítě zrcadlí naše postoje!

Porozumění

Umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady ne proto, že se nás bojí, ale proto, že to chce ze své svobodné vůle. Naslouchejte svému dítěti a ne hlasům ze své minulosti nebo nátlaku rodiny a přátel!

Důvěra

Dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně. Uznejte pocity a emoce svého dítěte a důvěřujte mu. Přirozeně touží dělat správné věci, vyhovět a potěšit nás.

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?