• Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⚝⚝ (8/10)
  • Kde zakoupit: https://www.martinus.cz
  • Nakladatelství: Mladá fronta
  • Autor: Laura Markhamová
  • Přečteno: leden 2023
  • Vydání: 2022

Velmi přívětivě napsaná kniha o dětech a rodičovství, která příjemným způsobem vysvětluje jak vychovávat děti v několika základních krocích, kdy základem je začít především sám u sebe.

V knize je spousta praktických tipů a hezkých, konkrétních modelových situací, na kterých je ukázáno, jak by měl rodič ideálně reagovat, jak je řešit a jak naopak ne a také k čemu by takové chování mohlo v budoucnu u dítěte případně vést. Co bychom měli dělat, pokud se nás zmocňuje vztek a hněv, jak se dokázat uklidnit a jak se ovládat.

Celé je to hodně o pochopení dětí a o společném a příjemném soužití v klidu a bez řvaní. Ve vypjatých situacích je důležité v roli rodiče vždy zachovat chladnou hlavu, udržet své emoce, umět se pokud možno rychle uklidnit a vše řešit s rozumem a v klidu. V knize je to popsáno jako princip „umění seberegulace".

„Děti nejvíce potřebují naší lásku, právě když si ji nejméně zaslouží!"

Laura Markhamová

Poměrně dost místa se zaměřuje právě i na rodiče a ti se zde nabádají, že začít by měli vždy především sami u sebe. Uvědomit si své chování, dokázat se ve vypjatých a stresových situacích nějak uklidnit a řešit je pak v klidu, bez řevu a trestů. Právě ty stresové situace jsou většinou klíčové a člověk si díky knize trochu více začne uvědomovat cítění z pohledu dítěte a jeho pohled na vzniklou hádku či jinou situaci.

Je třeba jít dětem příkladem a být pro ně dobrým a vyrovnaným vzorem.

Rodič musí mít také dostatek prostoru sám pro sebe, aby se mohl někdy uklidnit a odreagovat. Měl by se do dítěte umět vcítit, měl by chápat jeho pocity, pomoci mu je pochopit a také mu poradit, jak se s nimi vypořádat.

„Pečujte o emociální vztah mezi vámi a dítětem, docílíte opravdové a trvalé změny. Máte-li toto zásadní pouto s vaším dítětem, nepotřebujete vyhrožovat, vyčítat, prosit, uplácet ani trestat.“

Laura Markhamová

Kniha v podstatě říká, že pokud chceme mít lepší děti, musíme být sami lepší jako rodiče.

Obsah je velmi dobře rozdělený do přehledných kapitol, které nejsou přehnaně dlouhé, dobře se tak čtou a snadno se k nim vrací. Následně v jednotlivých kapitolách jsou i podkapitoly věnované tipům a konkrétním radám dle věku dítěte a to od narození až do 9 let, přesněji rozdělené na kojenec, batole, předškolák a mladší školák.

Celý název knihy zní: AHA! Rodičovství - Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii

Název knihy v originále: Peaceful parent, happy kids (spíše tedy něco jako "Klidný rodič, šťastné děti")

Kniha se poměrně striktně vyhrazuje proti všem trestům ať už fyzickým, tak i ostatním, jako je dávání do kouta či do pokoje a řvaní. Vysvětluje proč máme vlastně tendenci děti trestat a dále říká, že na vše je i klidné řešení, které vede k dlouhodobě lepším výsledkům a k budoucí lepší povaze dítěte.

Děti nejsou nepřátelé a nesnaží se Vám život úmyslně komplikovat.

Tip ke stažení - taháky na ledničku: https://www.aharodicovstvi.cz/stahnete-si

Tři principy doktorky Laury Markhamové:

  1. Umění seberegulace - usměrňování vlastních emocí
  2. Napojování se na dítě a vytváření hlubokého vztahu
  3. Koučink, nikoli kontrola - pěstování emoční inteligenci, empatické nastavení hranic namísto trestů a podpora rozvoje přirozených dovedností

Děti z nás často při hádkách probouzejí dávno zapomenuté situace a emoce z dětství. I proto často reagujeme ukvapeně, s řevem a naštvaně. Důležité je se právě těmto emocím postavit a překonat je, pak je ani děti už nebudou dále vyvolávat. Naučíme se tak žít se svými dětmi v harmonii a s pochopením. Chápu, hezky se to píše, ale docílit toho není jen tak, některé situace s dětmi jsou někdy opravdu výživné a ne vždy se to dá tak snadno zvládnout, pokud tedy vůbec..

„Kdykoliv můžete zastavit, nadechnout se a rozhodnout se pro lásku."

Laura Markhamová

Druhý princip v knize je „napojování se na dítě a vytváření hlubokého vztahu" a jde o to, že děti potřebují vědět, že je máme rádi a že nám dělají radost. Když s nimi budeme mít blízký a vlídný vztah, pak nám budou daleko lépe naslouchat a brát nás jako svůj vzor. V této kapitole se tak dozvíme tipy na to, jak s dětmi takový vzájemný vztah vybudovat. Rodiče se tedy musejí umět napojit na své děti a pochopit je, jejich pocity a jejich potřeby.

Autorka zde také doporučuje vyhradit si pro dítě tzv. "speciální čas", kdy rodič by se měl dětem dostatečně věnovat a vyhradit si pro ně každý den nějaký čas, kdy s nimi bude bez výhrady alespoň na pár minut a dělat s nimi to, co si ony sami zvolí.

„Když dítě cítí bezpečný vstah se svými rodiči, učí se mít rádo samo sebe i ostatní."

Laura Markhamová

Třetím principem v knize je „koučink, nikoli kontrola", tedy že je důležité býti pro své děti koučem a ne jim jen poroučet, jelikož děti, ale i dospělí se často staví proti autoritám a kontrolám a tak je lepší stát radši v roli trenéra, kterého děti poslouchají a mají k němu respekt.

Také bychom to neměli přehánět s chválením, přemíra chválení vede k tomu, že děti se přestávají snažit a nejsou tak motivované. Hezký příklad je v knize s kreslením obrázku, kdy máma pochválí první obrázek, dítě nakreslí druhý ale horší, máma ho pochválí úplně stejně, dítě zkusí ještě třetí a horší obrázek, ale máma opět chválí stejně. Dítě tak zcela ztratilo motivaci kreslit další a přestává ho to i bavit, jelikož výsledek pochvaly je stejný i přes různě "odfláknuté" obrázky.

Audioverze knihy je velmi kvalitně namluvená a dobře se poslouchá.

„Nikdo se nemůže vrátit a vytvořit nový začátek, ale každý může začít dnes a vytvořit nový konec."

Laura Markhamová

Na závěr bych dodal, že rady jsou to moc hezké a i dobře fungují, ale pokud máte více dětí, tak víte, že jsou prostě situace, kdy nezabírá vůbec nic a i když se budete snažit řešit situaci v klidu, tak to prostě nepůjde a stejně propukne řev, hádka a naštvání. Když už se to ale někdy stane, chce to se poté uklidnit, zamyslet se a s dětmi si o tom promluvit a i se jim za zvýšení hlasu omluvit.

Jinak, pokud se Vám bude kniha líbit a máte více dětí, pak existuje i pokračování knihy s názvem „AHA! Rodičovství - Sourozenci".

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.martinus.cz

Hodnocení knihy "AHA! Rodičovství"

Celkově je kniha velmi příjemně napsaná a dobře se čte. Spoustu věcí z knihy rodiče ví, ale neuvědomují si je a většinou je tak neřeší správně. Knihu bych doporučil jako povinnou četbu pro všechny rodiče bez výjimky. Díky knize si uvědomíte spoustu věcí a budete schopni lépe rozumět dětem a jejich pocitům. Dokáže otevřít oči a zlepšit vztah s dětmi.

Hodnocení: 8/10

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?