• Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⚝⚝ (8/10)
 • Kde zakoupit: https://www.martinus.cz
 • Nakladatelství: Jan Melvil publishing
 • Autor: Timothy Ferriss
 • Přečteno: prosinec 2022
 • Vydání: 2010

Velmi dobrá, světově uznávaná, motivační kniha se spoustou tipů, rad a návodů, která ale není pro každého a která je i dost kontroverzní. Chcete pracovat méně a vydělávat více? Pak pro Vás může být zajímavá.

Kniha není o tom, jak vydělat miliony, ale především o tom, jak vydělat hodně peněz za co nejméně námahy a za co nejkratší dobu jelikož to nejdůležitější, co máme, je náš čas. Pokud máme spoustu peněz, ale nemáme dostatek času, abychom si je mohli užívat, pak jsou nám k ničemu. Cílem je tedy mít dostatek peněz a hlavně spoustu času si je efektivně užít, třeba na častých, ale málo nákladných dovolených či takzvaných minidůchodech.

Naleznete v ní spoustu velmi užitečných tipů a rad s konkrétními postupy a návody i s odkazy a praktickými ukázkami pro menší pracovní vytížení, dostatek peněz a spokojený život plný kvalitních dovolených. Určitá část tipů a rad je ale již méně užitečná a část z nich je pro naše končiny bohužel až nepoužitelná.

„Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času.„

I. Parkinsonův zákon

Naučí Vás, jak stihnout stejně práce za méně času, jak vydělat více peněz, jak si práci co nejvíce zjednodušit, jak neplýtvat svým časem a jak si i za méně peněz začít více užívat a cestovat.

Kniha má velmi poutavý a marketingově chytrý název, který většinu lidí hned zaujme, její celý název je: Čtyřhodinový pracovní týden: Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a straňte se "novým bohatým".

Název v originále zní: 4-hour workweek: Escape 9-5, live anywhere, and join the new rich.

„O realitě lze vyjednávat. Všechna pravidla, kromě přírodních zákonů a právních norem, lze, aniž bychom jednali neeticky, „ohýbat“ a překračovat.”

Timothy Ferriss

Kniha mimo jiné ukazuje i zajímavý životní příběh autora, který může být velmi inspirativní a na kterém je ukázáno hodně proncipů. Tim se například ve velmi krátkém čase (několik měsíců) stal z nuly mistrem v čínském kickboxu, čehož ale dosáhl především zcela neortodoxní taktikou, která může zavánět až podváděním, je ale přitom v rámci pravidel. A přesně o tom je i velká část tipů v knize, kdy některé rady jsou i za hranou etiky. Kromě toho jsou použity i příběhy jiných lidí, kteří se se svým příběhem či s tím, jak jim Tim pomohl podělili.

Tipy v knize jsou velmi různorodé a mohou je využít jak zaměstnanci, kteří například chtějí častěji využívat homeoffice a využívat ho například i k částečným dovoleným, tak i podnikatelé či majitelé firem, kteří díky radám mohou uzpůsobovat a automatizovat firemní procesy tak, aby sami pracovali co nejméně. Ne všechny tipy jsou tak ale pro každého a každý si z knihy odnese jiné poznatky či i prozření.

„Abychom se "osvobodili", potřebujeme udělat dvě věci: za prvé ukázat, jak prospěšné je pro byznys, na němž se jako zaměstnanci podílíme, když pracujeme z domova, a za druhé docílit, aby pro zaměstnavatele bylo příliš drahé nebo psychicky nepřijatelné náš požadavek na práci řízenou z domova odmítnout.”

Timothy Ferriss

V prvních částech knihy se autor hodně zabývá současným způsobem života většiny lidí, kteří se jen honí za penězi a pracují od nevidím do nevidím a snaží se jim ukázat, že to nemusí být jediná cesta ke štěstí, penězům a pohodě.

Dozvíte se jak pracovat co nejméně, aniž by se snížila Vaše produktivita, jak co nejefektivněji šetřit peníze, na čem se šetřit vyplatí a na čem ne, jak mít krásné dovolené v zahraničí za málo peněz a i jak peníze snadno vydělat.

Část z těchto tipů je bohužel platná spíše pro americkou populaci a nebo alespoň pro anglicky mluvící země. Například využívat služeb osobních asistentů ze zemí v Asii nebude možné, jelikož tam můžete na český jazyk zapomenout. No a využít služeb osobních asistentů v naší zemi sice můžete (i když nabídka je minimální), ale už to nebude nijak výhodné, jelikož jejich ceny zde jsou nesrovnatelně a násobně vyšší.

Základní myšlenka knihy: Pracujte méně, vydělávej více.

Kniha je velmi kontroverzní a obsahuje i řadu pochybných tipů, rad a taktik, které jsou někdy minimálně za hranou etiky.

Například doporučovat číst emaily třeba jen jednou týdně s tím, že když Vám někdo zavolá, tak mu nakonec řeknete ať Vám to pošle emailem, na který ale poté nemáte odpovídat, jelikož ono se to nějak vyřeší samo a lidi Vám pak nakonec časem přestanou sami psát.. Některé rady jsou prostě už trochu za hranou a sice budete mít pak více času a méně starostí, ale oblíbení v práci rozhodně nebudete..

Stejně tak bych si nedokázal představit, jak by Váš šéf reagoval, až by zjistil, že když zrovna máte homeoffice, tak ho trávíte kdesi v Karibiku či jinde u moře a to obzvlášť, když by Vám oznámil, že zítra Vás neodkladně potřebuje v kanceláři pro nějakou důležitou schůzku. U nás jsem se s takovou tolerancí zatím nikde moc nesetkal a tak by místo práce na pláži asi mohl následovat i rychlý vyhazov, takže radši opatrně.

Jinak ale taktiky, jak přimět zaměstnavatele, aby Vám toleroval více či méně častý homeoffice jsou rozhodně použitelné a užitečné, jen nejde čekat, že budete tak úspěšní jako příklady v knize.

„Naučte se rozpoznat a eliminovat všechno, co vás vyrušuje při práci. Úkol to bude mnohem lehčí, pokud budete mít připraven soubor pravidel, odpovědí rutinních postupů.”

Timothy Ferriss

Kde zakoupit: https://www.martinus.cz

V knize také naleznete spoustu konkrétních tipů a odkazů na užitečné programy a nástroje, které Vám mohou pomoci s podnikáním, time managementem, s řešením úkolů atd. Určitá část z nich je ale pro nás v čechách nepoužitelná a budete si muset hledat nějaké alternativy.

Dále naleznete i spoustu typů na cestování a na tzv. "minidůchody", kdy Vám ukáže, jak a kdy cestovat levně, co se kde vyplatí a tak podobně. Spousta tipů na cestování je velmi užitečná, část z nich je ale pouze pro mladé bez závazků, kdy Tim předpokládá, že nemáte děti či hypotéku, že máte jen malý byt s minimálními náklady a proto dovolené či minidůchody pro Vás mohou být velmi levné či i levnější než standardní život v průměrném bytě či domku s hypotékou.

Kniha je také poměrně dlouhá a občas se čtení i trochu táhne. Obzvláště začátek knihy je trochu méně záživný a pak především ty kapitoly, které jsou hlavně pro americký trh a nebo ty, které se právě Vám nehodí. Je pak někdy těžší udržet pozornost a u knihy vydržet.


V knize se mimo jiné dozvíte

 • Jak s pomocí Paretova principu a několika dalších triků eliminovat nejméně 50% práce.
 • Jak přesvědčit svého šéfa, aby oceňoval výkonnost, a ne přítomnost.
 • Jak si během 2-4 týdnů zajistit stálý příjem peněz z chytrého drobného podnikání, které bude vyžadovat jen minimum vaší pozornosti.
 • Jak za málo peněz zaměstnat vzdálené (neboli virtuální) asistenty a užít si vlastní život.
 • Jak se postarat o svoji kariéru, aby si žádala jen krátká pracovní nasazení a dovolovala častý odpočinek.
 • Jak zaměstnanci cestují po všech kontinentech, aniž by opustili svoji firmu.
 • Jak zdarma bydlet kdekoli na světě a létat za 50–20 % běžné ceny.
 • Proč je důležitá selektivní ignorace, co je to relativní příjem, vzdálený management...
 • a mnoho dalšího...

Cílem knihy je, aby jste se i Vy mohli zařadit do skupiny lidí, kteří se dle autora nazývají jako "Noví bohatí".

Noví bohatí je skupina lidí, která netráví většinu svého času v nejlepších letech v práci, aby si našetřili a pak ve stáří odešli spokojeně do důchodu a mohli si začít užívat. Tito lidé pracují méně a dopřávají si přitom časté dovolené a tzv. "minidůchody" průběžně, často cestují a víc si užívají. Zároveň to ale často budou lidé, s kterými díky jejich přístupu nebudou ostatní lidi rádi spolupracovat..

Pro to abyste se mohli stát novými bohatými autor knihy vymyslel svůj Ferrissův systém, který nazývá zkratkou "DEAL". Jedná se o zkratku těchto činností:

 • D - Definice (Definition)
 • E - Eliminace (Elimination)
 • A - Automatizace (Automatization)
 • L - Osvobození (Liberation)

„Máte taková práva, jaká si vybojujete. Stanovte si pravidla tak, aby pro vás byla výhodná: omezte možnosti druhých využívat váš čas, přinuťte je přesně definovat jejich požadavky, než s nimi začnete o něčem jednat, rutinní nekvalifikované úkoly řešte hromadně. Získáte tak čas potřebný na důležitější věci a nebudete je muset odkládat na později. Nedovolte lidem, aby vás vyrušovali. Zjistěte, na co se soustředit - a objevíte svůj vlastní životní styl.”

Timothy Ferriss

Co se o principu DEAL v knize dozvíme

D jako definice

Měli bychom se zamyslet nad tím (definovat), co bychom vlastně chtěli dělat a jaký by byl náš cíl, kdyby nebyly žádné překážky. Poté bychom se měli opět zamyslet, ale tentokrát nad tím, co nejhoršího by se nám mohlo stát, pokud bychom se za tímto cílem či snem vydaly. Jsou rizika opravdu tak velká, abychom to alespoň nezkusili?

"Je nutné přehodnotit zavádějící pravdy selského rozumu a stanovit si nová pravidla a cíle. Objasníme si koncepty relativního bohatství a zdravého stresu (eustres). Kdo jsou noví bohatí? Co a jak dělají? V této části knihy se seznámíte s podstatou nového životního stylu, a to před tím, než se budu zabývat jeho třemi hlavními součástmi."

E jako eliminace

V tomto kroku bychom na základě spousty tipů a rad v knize měli optimalizovat naše pracovní postupy (time management) pro co nejkratší zvládnutí naší práce s minimem námahy. Některé z tipů jsem vypsal níže.

"Zastaralé a překonané pojetí time-managementu je nutné jednou provždy odložit do starého železa. V této části knihy vám ukážu, jak jsem využil myšlenky jednoho často opomíjeného italského ekonoma k tomu, abych svoji pracovní dobu zkrátil z 12 na 2 hodiny denně, a to během pouhých dvou dní. Zvyšte svoji pracovní produktivitu pomocí „nepřirozených“ postupů, jež jsou v rozporu s běžnými očekáváními, a rozvíjejte vaši schopnost využívat selektivní ignoraci, dopřávat si informační dietu a pomíjet vše nedůležité. V této části knihy se zabývám první složkou „luxusního“, radost a potěšení přinášejícího životního stylu, jíž je čas."

A jako automatizace

"Přepněte cash-flow na autopilota. Využijte k tomu práce v zemích s nižšími náklady, outsourcing a pravidla nerozhodování. Vše k tomu potřebné, od specifických metod po rutinní postupy mimořádně úspěšných nových bohatých, již existuje. V této části knihy se tedy budu zabývat druhou složkou nového životního stylu, jíž jsou peníze."

L jako liberation čili osvobození

"Osvobození je heslem mobilních lidí, kteří uvažují globálně. V této části se budu zabývat konceptem minidůchodů jakožto prostředku pro udržení si dálkové kontroly nad pracovním děním a pro únik z dosahu šéfa. Osvobození není synonymem pro levné cestování: znamená to jednou provždy zpřetrhat pouta, jež nás váží k jednomu místu. V této části knihy se soustředím na třetí složku nového životního stylu, jíž je mobilita."

„Dá se očekávat, že někdo - váš spolupracovník, šéf, zákazník, vaše drahá polovička - dělá cosi, co vás rozčiluje, případně že něco dělá podprůměrně. Nesnažte se problém obcházet, abyste se vyhnuli konfrontaci - zabalte vše do hezkého a stravitelného obalu a požádejte dotyčného, aby s tím něco udělal. Naservírujte mu "kritický sendvič"

Timothy Ferriss

Některé zajímavé tipy a rady z knihy

 • Paretův princip 80/20 - 80% zisku pramení z 20% práce či produktů, aneb měli bychom se zaměřit na těch ziskových 20% a ostatní moc neřešit.
 • Večer si sepsat, jaké úkoly a s jakou důležitostí nás budou čekat další den - mozek se na ně přes noc připraví a druhý den budeme přesně vědět, co máme dělat.
 • Mediální půst - nesledovat média, zprávy a sociální sítě, nebo jen ve vymezenou a krátkou dobu - odvádí pozornost od hlavní práce a rozptilují nás.
 • Delegovat - předávat práci, která nám zabírá čas a zvládnou ji i jiní, ostatním lidem.
 • Na eshopu mít sekci FAQ pro často kladené dotazi a na ní zákazníky směřovat.
 • Kontrolovat a řešit emaily pouze 2x denně, například 11 a v 16 hodin.
 • Vyhýbat se zbytečným poradám - chtít dopředu vědět o čem budou.
 • Malý rychlokurz rychločtení - jak se naučit rychleji číst.
 • Učit ostatní věcnější a produktivnější komunikaci.
 • Vážit si svého času, neplýtvat s ním a osobně řešit jen důležité věci.

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.martinus.cz

Hodnocení knihy "Čtyřhodinový pracovní týden"

Vynikající motivační kniha, která slouží i jako jakýsi průvodce. Každý si v ní najde to své, co mu může být užitečné, zaroveň se v ní ale najdou i věci více či méně nepoužitelné. Je dobře napsaná, až na výjimky se příjemně čte, je ale taky hodně kontroverzní a obsahuje i rady, které jsou už za hranou morálnosti. Ne každému se bude líbit, ale každý si z ní může něco odnést, doporučuji.

Hodnocení: 8/10


Obsah knihy Čtyřhodinový pracovní týden

Předmluva k aktualizovanému a rozšířenému vydání 9
Na prvním místě  
Často kladené otázky – pro ty, kteří pochybují 17
Můj příběh a proč potřebujete tuto knihu 19
Chronologie patologie 26
Krok 1: D jako definice  
Příčiny a srovnání: jak prošustrovat milion dolarů za jedinou noc 35
Pravidla, která mění pravidla: vše populární je chybné 44
Uskakujeme před kulkami: nenechte se ovládnout strachem 55
Resetujeme systém: jednáme nerozumně a jednoznačně 66
Krok 2: E jako eliminace  
Konec time-managementu: iluze a Italové 85
Informační dieta: selektivní ignorance 105
Rušíme vyrušování a učíme se odmítat 114
Krok 3: A jako automatizace  
Outsourcujeme život: odhazujeme zbývající zátěž a objevujeme geoarbitráž 143
Autopilot příjmů I: hledáme múzu 172
Autopilot příjmů II: testujeme svoji múzu 203
Autopilot příjmů III: MBA – řízení v nepřítomnosti 226
Krok 4: L jako liberation čili osvobození  
Mizíme z dohledu: jak utéct z kanceláře 253
Když je náprava nemožná: dáváme výpověď 267
Minidůchody: objevujeme mobilní životní styl 277
Zaplňujeme vzniklou prázdnotu: po odstranění práce přidáme kus života 314
Třináct největších chyb nových bohatých 329
Poslední kapitola: e-mail, který si musíte přečíst 332
V neposlední řadě  
To nejlepší z blogu 337
Návrh na externí spolupráci z domova 372
Čtyřhodinový pracovní týden v praxi: případové studie, tipy a triky 377
Doporučená literatura 397
Bonusové materiály 404
Poděkování 405
Dodatek pro české čtenáře 408
Rejstřík 411

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?