• Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ (10/10)
 • Kde zakoupit: https://www.martinus.cz
 • Nakladatelství: Beta Dobrovský
 • Autor: Dale Carnegie
 • Přečteno: listopad 2022
 • Vydání: 2012

Dlouhodobý světový bestseller. Kniha, která byla poprvé vydána už v roce 1936, ale vydávaná v aktualizovaném vydání je až dodnes, což samo o sobě svědčí o jejích kvalitách.

Kniha je vhodná pro každého, kdo chce:

 • vylepšit své komunikační schopnosti
 • naučit se, jak správně jednat s lidmi a jak s nimi vycházet
 • zlepšit vztahy s ostatními
 • získat nové přátele
 • umět ostatní motivovat
 • lépe naslouchat
 • vědět, jak ostatní k něčemu přimět

Mimo to Vám také ukáže, proč se nevyplatí hádat se a nebo že je lepší někdy umět ustoupit, nekritizovat druhé a nestěžovat si.

„V devíti případech z desíti skončí spor tím, že obě strany jsou ještě pevněji přesvědčeny, že mají pravdu.“

Dale Carnegie

Kniha je to velmi nadčasová, přestože vyšla poprvé už hodně dávno, tak i přesto je stále aktuální a všechny myšlenky a rady z ní stále platí i dnes.

Díky knize si toho spoustu uvědomíte. Zjistíte třeba, co dělat lépe při konverzacích, že některé hádky jsou zcela zbytečné, jak je uklidnit či jak se jim vyhnout, jak lépe působit na ostatní a uvědomíte si, kde sami děláte chyby ve vztazích. Prostě Vám může pomoci vylepšit osobní vztahy. Můžete také zjistit, že za část Vašich problémů ve vztazích si vlastně můžete sami a dá Vám návod na to, jak se jim vyhnout. Po přečtení se Vám bude lépe dívat na svět a možná i budete spokojenější.

Kniha "Jak získávat přátele a působit na lidi" patří mezi to nejpřínosnější, co jsem kdy četl.

Název knihy v originále zní: How to Win Friends and Influence People

Audioverze knihy je také výborná a velmi příjemně namluvená.

Celá kniha je velmi pozitivní a doporučuje pouze ty slušné a laskavé postupy a skutky. Nenabádá k ničemu negativnímu, špatnému či lživéme, díky čemuž je velmi osvěcující a přívětivá.

„Můžete si udělat ve dvou měsících více přátel, budete-li se o ně zajímat, než kolik byste získali za dva roky, kdybyste u nich chtěli vzbudit zájem jen o sebe.“

Dale Carnegie

Velmi vhodná bude kniha pro všechny pracovníky na jakékoli vedoucí pozici, kdy jim ukáže, jak správně jednat s podřízenými a jak je dokázat pozitivně a laskavě motivovat k lepším pracovním výkonům a ukáže jim, jak býti lepšími vedoucími a zároveň přitom být i oblíbený.

Některé rady a taktiky se mohou zdát i lehce manipulativní, ale to není přesné, není to manipulace v klasickém stylu, tedy pokud vlídnost a laskavost nepovažujete pouze za manipulaci.. Něco jsou sice způsoby, jak získávat výhodu a tím ovlivňovat lidi, ale o to se občas snaží každý a navíc zde je to pouze pomocí vlídnosti a slušnosti, nikoli překrucování, lhaní či nabádání. Jedná se tedy spíše o schopnost umět pomocí laskavosti a slušnému chování ostatní správně nasměrovat ("manipulovat"), třeba tím, že jim dáme najevo jak jsou důležití, že si jejich názoru vážíme či je přesvědčíme, že myšlenka byla původně jejich. Někdy ale naopak musíme i umět ustoupit a umět ubrat na své ješitnosti a hrdosti, když si to situace žádá.

„Veďte druhého k tomu, aby sám souhlasil.“

Dale Carnegie

Možná můžete mít občas při čtení pocit, že ty věci a rady znáte a že to není až tak nic nového. Když se nad tím ale zamyslíte, tak zaručuji, že spoustou pravidel se neřídíte a zjistíte tak, co by se dalo zlepšit, jelikož jedna věc je vědět a znát, druhá věc je ale umět to doopravdy v životě používat a řídit se tím.

Kniha je velmi dobře rozdělená do přehledných kapitol seskupených do 4 hlavních částí knihy, díky čemuž se ke knize i dobře vrací. U každé kapitoly na konci nechybí ani velmi užitečné shrnutí hlavní myšlenky a všech zásad. Za každou částí knihy je pak i celkové bodové shrnutí hlavních zásad "V kostce".

Mezi hlavní části knihy patří: Základní způsoby jednání s lidmi, šest způsobů jak se stát oblíbeným, jak získat druhé na svou stranu a buďte skutečná vůdčí osobnost.

Každé pravidlo v jednotlivých kapitolách je pak po jeho vysvětlení i krásně a názorně ukázáno pomocí různých, velmi trefných, reálných příběhů slavných osobností z minulosti, jako jsou třeba i prezidenté USA T. Roosevelt či A. Lincoln. S těmi se Dale ve svém životě setkával a v knize ukazuje, co vlastně dělali, než se stali úspěšnými, jak se chovali a jak objevili tajemství interpersonální komunikace, díky čemuž se jim poté začalo dařit. Na spoustě příkladů a situací je tak ukázáno, co udělali špatně a jak je měli řešit správně.

„Je dokázáno, že zvíře odměňované za dobré chování se učí mnohem rychleji a pamatuje si mnohem efektivněji než zvíře trestané za špatné chování. Totéž platí i pro lidi. Kritizujeme-li druhé, nevyvoláváme v nich trvalé změny - spíše posilujeme odpor.“

Dale Carnegie

Knihu, či její některou vybranou část, se po čase určitě vyplatí přečíst znovu pro osvěžení jednotlivých pravidel. Také je třeba jednotlivá pravidla aktivně a pravidelně používat, abychom si je vštípili, začali je považovat za samozřejmost a nezapoměli tak na ně.

Bohužel se ale spousta lidí radami z této knihy neřídí. Myslím si, že kdyby si knihu přečetl každý a snažil by se jí i řídit, tak by ubylo zbytečných hádek a nedorozumění a hned by bylo na světě lépe.

Jediné co bych knize vyčetl je to, že jsem se k ní nedostal dříve. Dokážu si představit, že v mládí by prospěla ještě více. Doporučoval bych jí tedy k přečtení už dětem na základní škole, opravdu může pomoci s lidskými vztahy.

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.martinus.cz

Hodnocení knihy "Jak získávat přátele a působit na lidi"

Vynikající kniha, která Vás naučí správně jednat s lidmi. Velmi dobře napsaná se spoustou tipů a rad, kdy vše je vždy i hezky nakonec shrnuto. Je to typ knihy, ke které je dobré se občas vracet a některé kapitoly si přečíst opakovaně. Jednoznačně nejlepší kniha o komunikaci a jednání s lidmi. Doporučuji všem k přečtení.

Hodnocení: 10/10

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?