• Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⚝⚝⚝ (7/10)
  • Kde zakoupit: https://www.martinus.cz
  • Nakladatelství: Edice knihy Omega
  • Autor: Mark Manson
  • Přečteno: říjen 2022
  • Vydání: 2017

Výborná motivační kniha (i když sama o sobě tvrdí že motivační není), která ukazuje trochu jiný pohled na svět. Je vtipná, vulgární a při čtení či poslechu velmi hezky odsýpá.

Ze začátku mě tedy docela vadil slovní přístup autora, kdy kniha je psaná s použitím vulgarit a sprostých slov. Po pár kapitolách se to ale obrátilo a zjistil jsem, že tento způsob vyjadřování se ke knize báječně hodí a vše velmi vystihuje. Spousta částí knihy se pak velmi dobře čte či poslouchá a často je to i poměrně vtipné.

Základní motto knihy: Nejdůležitější je poznat, které věci jsou pro nás opravdu důležité, no a na ty ostatní se pak můžeme v klidu vykašlat.

Na začátku bych rád upozornil, že název knihy v češtině je nepřesný a lehce zavádějící. Kniha totiž není o tom, jak mít zcela všechno u pr*ele a nic tedy neřešit, ale spíše o tom zjistit a umět si vybrat, co je pro nás důležité, čemu se má smysl věnovat a pak až to všechno ostatní mít u pr*ele. Jinak název knihy v originále zní: "The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life".

Kniha se Vás pokusí poutavým a vtipným způsobem přimět změnit pohled na svět a zkusit vše vnímat více pozitivněji.

„Touha po pozitivním zážitku je sama o sobě negativním zážitkem. Paradoxně přijetí negativního zážitku a zkušenosti je vlastně pozitivním zážitkem a zkušeností.“

Mark Manson

Pokud by se člověk soustředil na všechny problémy, neměl by pak dostatečnou kapacitu věnovat se dostatečně těm důležitým, které mají smysl a které přináší nám radost a význam. Proto je třeba si vybírat, které problémy stojí za to řešit a které radši hodit za hlavu. Díky knize si tak uvědomíte spoustu věcí a zjistíte, že se často stresujete naprosto zbytečně, že je dobré trochu zpomalit, brát věci více v klidu a občas se na to prostě i vy*rat..

Když pochopíte, že většina ostatních lidí se o Vás až tak nezajímá, pak i pochopíte, že nemá význam se stále stresovat, přemýšlet o tom, co si o Vás myslí a snažit se být v něčem lepší. Je to zbytečné, většinu lidí až tak moc nezajímáte a když to pochopíte, spadne z Vás tíha a přijde úleva: můžete se na to vy*rat a přijmout tak vlastní existenci.

„Mít u prdele znamená hledět přímo z očí do očí těm nejděsivějším a nejtěžším životním zkouškám, a přesto do toho jít.“

Mark Manson

Kniha neposkytuje jasně daný návod jak docílit volné mysli a nic neřešit, ale zábavným a poutavým způsobem Vám ukáže, jak si z věcí tolik nedělat. Přitom ale neříká pouze to, co je na obalu, tedy že byste měli mít všechno u prdele, tak černobílé to není, je to více o tom, jak se starat dostatečně o sebe, nenechat se vykolejit, hledat cestu k sám sobě a umět si vybrat správné hodnoty a také to, co byste měli mít u pr*ele.

V knize je spousta různých myšlenek, které sice v zásadě nejsou nijak objevné ani převratné, ale málokdo si je přitom uvědomuje. Díky stylu knihy a příkladům si tak uvědomíte spoustu věcí, které jste sice třeba i věděli, ale přitom jste si je nikdy neuvědomovali a neřídili se jimi..

Kde zakoupit: https://www.martinus.cz

„Vše pozitivní je jen vedlejším efektem zvládání toho negativního.“

Mark Manson

Tato kniha byla velkým bestsellerem a důvod je jasný, je zajímavá, trochu drzá, říká věci na rovinu, je vulgární, kontroverzní, budí emoce a má velmi poutavý a netradiční název. Určitě ale nesedne každému a spousta lidí ji může až nenávidět.

V knize je použita také spousta trefných přirovnání a příběhů, ať už ze života autora a jeho osobních zážitků, tak i dalších, především slavných osobností. Dozvíte se například zajímavé příběhy z hudebního průmyslu, konkrétně od člěnů kapel Metallica či Beatles, na kterých je hezky ukázán hlavní cíl knihy a které Vás donutí se nad některými věcmi zamyslet.

„Život je jen série problémů, které si sami vybíráme, že budeme řešit.“

Mark Manson

Velmi zajímavá je například "Kapitola 8: Je důležité říkat ne", která píše o tom, že je dobré vědět co mít lhostejné a co ne a na čem doopravdy záleží. Svět bychom neměli vnímat přehnaně pozitivně, protože to může vést k nepřijímání negativních zkušeností. Ty jsou ale často pozitivní a důležité.

„Většina vašeho života bude nudná a bezvýznamná, což je v pořádku“

Mark Manson

Po předchozích řádcích by se Vám mohlo zdát, že kniha je jen o jednom a že to tedy není nic objevného ani světaborného a dokonce budete mít i částečně pravdu. Jde ale především o způsob, jakým je kniha napsána, jak vše ukazuje, vysvětluje a že Vás tím skutečně nutí k zamyšlení o změně stylu myšlení.

Jako největší výhodu a zároveň i nevýhodu knihy považují její styl napsání, který je sice výborný a čtivý, ale díky nezbytným vulgarismům si umím představit, že určité části čtenářů může velmi vadit a naopak je od čtení až odrazovat.

Po desetiletí do nás všichni hučeli, že pozitivní myšlení a přístup jsou klíčem ke šťastnému a plnohodnotnému životu. "K čertu s pozitivismem," říká Mark Manson. "Buďme upřímní, když něco stojí za hovno, tak si to přiznejme a naučme se s tím žít."

Pár dalších poznámek ke knize:

  • Velmi bych pochválil audioverzi knihy, je výborně namluvená a velmi dobře se poslouchá
  • Jako lehkou slabou stránku bych uvedl, že některé překlady v knize nejsou úplně ideální a v některých případech můžou i divně vyznít
  • Pokud Vám vadí vulgarismy, pak pro Vás kniha nebude zrovna to pravé ořechové.

Poměrně vtipné a velmi originální jsou také rozmluvy s takzvanou "Pandou Zklamání", viz ukázka:

Panda Zklamání se právě zastavila u mě doma, dali jsme si pivko a řekla mi všechno na rovinu. "Problémy jen tak nikdy neodejdou, říkala, jen se mohou zlepšit. Warren Buffett měl problémy s penězi, opilej bezdomovec dole u supermarketu má taky problémy s penězi. Buffett má jen lepší problémy s penězi než ten bezdomovec, tak to prostě v životě je. Život je v podstatě jen nekonečná série problémů," řekla mi panda, napila se pivka a udělala si pohodlí. "Řešení jednoho problému je pouze vytváření dalšího." Chvíle minula a já začal přemýšlet, kde se tu kurva vzala ta mluvící panda. Když už jsme u toho, kdo přinesl ta piva? "Nedoufej v bezproblémový život," řekla panda, "nic takového neexistuje, místo toho doufej v život plný dobrých problémů." Když tohle řekla, položila láhev, upravila si sombréro a vydala se na cestu vstříc západu slunce.

 Další ukázka s Pandou Zklamání:

Právě mne navštívila Panda Zklamání. Sedli jsme si na gauč, ona si dala pivko, já cider. Popíjeli jsme a povídali si o životě. Panda se najednou lehce předklonila, položila pivo na stůl a zvážněla. "Chápu, že si myslíš, že inteligence a moudrost je tvojí specifickou vlastností, a že si myslíš, že na ni musíš neustále pracovat, ale není ta honba za vševěděním jen chabá záplata na tvoji ublíženost a zranitelnost vůči názorům ostatních? Myslíš si, že když budeš chytřejší než ostatní, budou tě mít ostatní rádi?" Cítím se, jak kdyby mě přetáhla svou lahví od piva přes hlavu. Do očí se mi nahrnou slzy. "Musím jim dokázat, že jsem lepší než oni. Že ubližovali nesprávnému člověku. Já jim ještě ukážu, kdo se bude smát naposled," špitnu mezi vzlyky. "Všem je jedno, jestli jsi chytřejší než oni," odvětila Panda. "Nebudou tě za to uctívat a omlouvat se ti za dávné křivdy. Prostě se na to vyser a žij si svůj život."

A na závěr jeden citát z poslední kapitoly knihy:

„Smrt nás děsí. Protože nás děsí, tak se vyhýbáme přemýšlení o ní, nemluvíme o ní a někdy ji ani neuznáváme, i když se to děje někomu blízkému. Avšak smrt je v bizarním, obráceném pohledu světlo, kterým je měřen stín smyslu života. Bez smrti by nám vše připadalo bezvýznamné, všechny zážitky nahodilé a všechny hodnoty by byly na nule.“

Mark Manson

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.martinus.cz

Hodnocení knihy "Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele"

Mark Manson se nám snaží ukázat trochu jiný pohled na svět a jeho strasti. Je to zábavné, poutavé, sprosté a také velmi poučné. Doporučuji především velmi dobře zpracovanou audioverzi knihy. Pokud Vám ale vadí vulgarismy a očekáváte konkrétní návody, pak si z hodnocení uberte několik bodů.

Jestli se často stresujete, příliš o věcech přemýšlíte či se až moc staráte o to, co si o Vás myslí ostatní, pak je tato kniha pro Vás jako určená.

Hodnocení: 7/10

Jsme tu pro Vás!

Potřebujete vytvořit webovou stránku, eshop, přepsat nějaké texty, nakreslit výkresy či jen využít práci programátora?